Buna si bine v-am regasit cu o noua tema din proiectul Salvam Papusi / Save the Dolls ce se desfasoara in aceasta toamna pe Provocari Verzi!
Timpul trece si Iarna bate la usa. Noi mai avem inca o tema (in afara de aceasta) si... am vom trece linia de sosire a acestei provocari creative cu papusi - mesageri. E timpul sa ne pregatim sa intampinam anotimpul rece, care bate la usa, nerabator.
Va invit sa urmariti filmuletul pregatit pentru aceasta tema:
Mai jos va voi lasa pe scurt ce aveti de facut, in cazul in care veti dori sa va alaturati acestei provocari, cu mentiunea ca pentru mai multe detalii va trebui sa intrati pe site-ul unde organizam aceste provocari: Salvam Papusi // Save the Dolls #12 "Pregatiri de Iarna".
Eu voi prezenta doar pe scurt, de fiecare data, si aici tema saptamanii.
Cerinte:
Creati o tinuta de iarna pentru una dintre papusile salvate de voi si realizati o fotografie intr-un decor potrivit.
Puteti folosi orice fel de material si tehnica. Incercati totusi sa refolositi cu preponderenta materiale si decoratiuni reciclate.
Ideea este ca aceasta costumatie sa fie unul utilizabila, finalizata.
Elemente de vestimentatie obligatorii :
Papusa va purta haine ce amintesc de anotimul rece, iarna, ce urmeaza sa inceapa in curand. Exemple (orientativ):
pulover,
sosete,
un palton,
pantaloni lungi sau fusta mai grosuta
etc
Accesorii:
accesorii potrivite cu tinuta. Ex. orientative:
fular,
mitene,
o basca sau caciula
etc.
Elemente de decor obligatorii:
Puteti decide daca vreti ca papusa voastra sa se afle afara, sau in casa si in functie de aceasta alegere poate sa se afle (exemplele sunt orientative) :
Daca alegeti afara:
pe o banca sub un copac desfrunzit (in aceasta perioada sunt suficient de multe crengute cazute pe care le puteti folosi pentru a crea decorul, de exemplu),
intr-un leagan (atentie la proportii)
etc.
Daca alegeti in casa:
Pe un fotoliu / canapea / covoras in casa,
in apropierea unui semineu / geam etc.
inconjurata de obiecte de decor calduroase: pernute/ o paturica (ce poate fi o parte dintr-un pulover vechi reciclat, sau lucrata din fire recuperate)
etc.
La aceasta tema puteti folosi elemente de decor create si in temele precedente atata timp cat se potrivesc in context (vezi tema cu mobiler de exemplu).
Fotografia:
- aranjati papusa incat sa nu para aruncata pur si simplu.
- atentie (aici se va puncta partea estetica)
la pozitia corpului papusii - sa nu aiba membrele strambe, sau in pozitii nefiresti
la unghiul din care este realizata fotografia - sa nu para disproportionata.
la decorul ales - sa fie armonios.
Inscriere:
Trimiteti fotografia cu creatia voastra pe adresa de mail provocariverzi[@]gmail[.]com pana sambata, 23 noiembrie, ora 23:50 (Romania). Toate creatiile vor fi apoi publicate intr-o galerie atat pe site-ul Provocari Verzi, cat si intr-un folder dedicat, in Grupul Provocari Verzi
Va reamintim ca aveti posiblitatea de a recupera doar doua teme fara a pierde punctul de timp, asa ca, pe cat posibil, incercati sa va incadrati in perioada de timp indicata.
hahaha, la tema aceasta as putea sa inscriu 3 papusi 😄 dar nu ar fi meritul meu, pentru ca papuselele sunt cumparate gata imbracate de iarna. am promis ca le voi fotografia, pentru tine. o sa o fac cu placere. te pup. O saptamana minunata sa ai 😘🤗
Ce teme vesele și frumoase, dragă Rux! Fiica mea și-a dat păpușile, poate mai are câteva, dar îmi amintesc cum croiam hăinuțe și buni le croșeta fulărașe perfecte, cizmulițe, era o bună dispoziție de zile mari! Draga mea, în 9 decembrie avem poveste parfumată! Povestea continuă, iar în 9 dec. luni, avem tema Parfum cald pentru iarna rece, sau Parfumul vacanțelor cu zăpadă, la alegere! Te aștept cu drag! Nu trebuie să fie mai mult de un fragment, un parfum-două și o urare de sărbători! Cat doreste fiecare! Mai povestim noi până atunci! O seară minunată îți doresc! :)
@Mirela imi imaginez ce frumos era <3. :) Multumesc mult pentru invitatie - am notat si voi incerca sa o onorez. In decembrie eu am Calendarul Advent pe care sper sa il pot face si anul acesta (momentan am bete in roate .. haha) Pupici cu mult drag :)!
Felicitari pentru initiativa! Succes fetelor care participa!
RăspundețiȘtergereVai ce-mi plac papuselele amigurumi!
RăspundețiȘtergereSa ai o saptamana grozava, Rux!
Muah! 😊 Pupicios! 😘😘😘
hahaha, la tema aceasta as putea sa inscriu 3 papusi 😄 dar nu ar fi meritul meu, pentru ca papuselele sunt cumparate gata imbracate de iarna.
RăspundețiȘtergeream promis ca le voi fotografia, pentru tine. o sa o fac cu placere.
te pup. O saptamana minunata sa ai 😘🤗
Ce teme vesele și frumoase, dragă Rux!
RăspundețiȘtergereFiica mea și-a dat păpușile, poate mai are câteva, dar îmi amintesc cum croiam hăinuțe și buni le croșeta fulărașe perfecte, cizmulițe, era o bună dispoziție de zile mari!
Draga mea, în 9 decembrie avem poveste parfumată! Povestea continuă, iar în 9 dec. luni, avem tema Parfum cald pentru iarna rece, sau Parfumul vacanțelor cu zăpadă, la alegere!
Te aștept cu drag! Nu trebuie să fie mai mult de un fragment, un parfum-două și o urare de sărbători! Cat doreste fiecare!
Mai povestim noi până atunci!
O seară minunată îți doresc! :)
@Zuzu multumim mult :) si eu le urez la fel :D
RăspundețiȘtergere@Ella :* stiu!! Am una pe lista care vrea sa vina in Olanda. Cu putin noroc la inceputul anului ce vine... sa speram :)
RăspundețiȘtergerePupici cu drag ! Muah! :)
@CARMEN ;))) Abia astept sa le vad! :)
RăspundețiȘtergereImi plac mult decoratiunile de iarna si tot ce tine de acest anotimp <3.
Muuuuuah!! Pupici cu drag!
@Mirela imi imaginez ce frumos era <3. :)
RăspundețiȘtergereMultumesc mult pentru invitatie - am notat si voi incerca sa o onorez. In decembrie eu am Calendarul Advent pe care sper sa il pot face si anul acesta (momentan am bete in roate .. haha)
Pupici cu mult drag :)!